Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Ograniczenie sposobu korzystania z nieruchomości

07 czerwca 2022 | Dobra Administracja | Patrycja Hirsch

Organy administracji publicznej są zobowiązane do podejmowania z urzędu lub na wniosek wszelkich czynności, które są niezbędne do dokładnego wyjaśnienia stanu faktycznego oraz załatwienia sprawy, mając na względzie interes społeczny oraz słuszny interes obywateli.

Tak mówi art. 7 Kodeksu postępowania administracyjnego. Formułuje on naczelną zasadę postępowania, jaką jest zasada prawdy obiektywnej, której realizacja ma ścisły związek z zasadą praworządności oraz ma kluczowe znaczenie dla postępowania. Nakłada ona na organ administracji obowiązek zbadania okoliczności faktycznych związanych ze sprawą, na podstawie wszelkich dowodów, przesądzając o tym, jakie będą kroki proceduralne organu. Z kolei art. 77 § 1 K.p.a. nakłada na te organy obowiązek wyczerpującego zebrania oraz rozpatrzenia całego materiału dowodowego. Zgodnie zaś z art. 140 K.p.a. wskazane wyżej przepisy obowiązują w postępowaniu przed organem I instancji, jak i w postępowaniu odwoławczym przed organem II instancji.

Weryfikacja przesłanek

Wydając rozstrzygnięcie w przedmiocie ograniczenia sposobu korzystania z nieruchomości organ zobowiązany jest do uprzedniego zweryfikowania wystąpienia przewidzianych w art. 124 ust. 1 oraz ust. 3 ustawy o gospodarce nieruchomościami (dalej: u.g.n.) przesłanek warunkujących dopuszczalność zgodnego z wnioskiem rozstrzygnięcia sprawy w formie decyzji administracyjnej.

Niezbędne warunki

Analiza materiału dowodowego, pozwala organowi prowadzącemu postępowanie rozstrzygnąć, czy w sprawie zostały spełnione warunki niezbędne dla orzeczenia o ograniczeniu sposobu korzystania ze wskazanej we wniosku...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 12286

Wydanie: 12286

Spis treści

Komunikaty+drobne

Zamów abonament